Zmiany na drogach od lipca 2020

Strona główna / Aktualności / Zmiany na drogach od lipca 2020
Zmiany na drogach od lipca 2020

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, działająca przy Ministerstwie Infrastruktury, prowadzi prace nad nowelizacją Kodeksu Ruchu Drogowego.

Zmiany te będą dotyczyły takich kwestii, jak:

– Zwiększenie ochrony pieszych w okolicach przejścia –  aktualizacja art. 26 ust. 1 Prawa o Ruchu Drogowym nałoży na kierującego pojazdem/ zestawem pojazdów obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, zbliżającemu się do przejścia dla pieszych. Do tej pory pierwszeństwo miał pieszy będący już na przejściu.

– Ujednolicenie ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym – zarówno w dzień, jak i w nocy, dozwolona prędkość będzie wynosić 50km/h.

– Policja będzie mogła zatrzymać prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dopuszczalnej prędkości poza obszarem zabudowanym o 50 km/h. Obecnie policja zatrzymywała prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h jedynie w obszarze zabudowanym.

Jakie zmiany będą obowiązywać od lipca 2020?

Z dniem 1 lipca br. nastąpi przejęcie elektronicznego systemu poboru opłatna drogach publicznych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Zmiana ta nastąpi dzięki zakończonemu procesowi uchwalania „Ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw”. Ma to zagwarantować nowoczesny, efektywny i minimalizujący uciążliwość sposób ponoszenia kosztów przez kierowców, korzystających z dróg publicznych. Do poboru opłat mają zostać wykorzystane nawigacje satelitarne, urządzenia montowane fabrycznie w pojazdach lub też telefony komórkowe. Nie będzie konieczności kupowania specjalnych urządzeń pokładowych, a przewoźnicy będą korzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej dostarczanej przez Krajową Administrację Skarbową. Aktualnie obowiązujący system będzie wygaszany do końca lipca 2021 roku.

Również u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech, z dniem 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy dla kierowców, którzy podczas jazdy korzystają z m.in. telefonu, smartfonu, smartwatcha, odtwarzacza mp3, tabletu, CB radia. Zmiana dopuszcza jedynie bezdotykową obsługę tego typu urządzeń elektronicznych i jest skutkiem zakończenia okresu przejściowego, wprowadzonych w październiku 2017 roku, zaostrzonych przepisów o Ruchu Drogowym.  Za złamanie uregulowanych zasad grozi mandat w wysokości od 100 do 200 euro. Dodatkowo, jeżeli na wskutek dotykowego korzystania z któregoś z wyżej wymienionych urządzeń, dojdzie do wypadku, kierowca musi liczyć się z odebraniem prawa jazdy na jeden miesiąc.

Autor: Hubert Kulas, Specjalista ds. Likwidacji szkód i infolinii prawnej w ramach usługi Drive Care

Program pomocy drogowej 24/7.
Podany numer telefonu łączy z Centrum Obsługi Klientów w przypadku nieoczekiwanych awarii pojazdów.