Najpopularniejsze Daily w 2022 roku

Strona główna / Aktualności / Najpopularniejsze Daily w 2022 roku
Najpopularniejsze Daily w 2022 roku

W 2022 roku Polacy często wybierali IVECO Daily jako swój pojazd dostawczy. Dlaczego? Przyczyn jest wiele.

Po pierwsze, sprawdzona i niezawodna konstrukcja oparta na solidnej ramie, doskonale radząca sobie w różnorodnych sytuacjach transportowych. Po drugie, imponujący wybór ładowności i rozstawów osi. Po trzecie, wydajne, ale jednocześnie ekonomiczne silniki. Po czwarte, bogate wyposażenie podnoszące komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowcy. Po piąte... lista może być długa, ale zamiast tego warto spojrzeć na liczby.

IVECO Daily wyróżnia się świetnym stosunkiem jakości i funkcjonalności do ceny. Czy istnieje namacalny dowód na to? Owszem, w zeszłym roku w Polsce sprzedano aż 7116 egzemplarzy modelu Daily o DMC do 3,5 tony, co oznacza wzrost o 6,7% w porównaniu z rokiem 2021, podczas gdy sprzedaż innych producentów spadła od -3,4% do niemal 50%. Biorąc pod uwagę, że model Daily stanowi ponad 11% rynku wszystkich lekkich samochodów dostawczych, można śmiało stwierdzić, że IVECO ma "to coś". Możemy nawet sprecyzować "to coś", wskazując na najbardziej popularne i doceniane przez klientów Grupy DBK warianty tego modelu.

W kwestii wyboru między furgonem a podwoziem, podobnie jak w poprzednich latach, w 2022 roku podwozie okazało się zwycięzcą. Sprzedaliśmy 2212 sztuk, co stanowi 78% wszystkich naszych zamówień. Furgony stanowiły średnio 18% zamówień, a konfiguracje oparte na kabinie brygadowej 4% sprzedaży.

 

Furgon czy podwozie?

 

Jeśli chodzi o skrzynie biegów, sytuacja jest interesująca. Automatyczne skrzynie biegów cieszą się coraz większym zainteresowaniem – obecnie 37% sprzedawanych modeli Daily wyposażonych jest w automatyczną przekładnię. To wzrost o aż o 9% w porównaniu z 2021 rokiem. Świadczy to o rosnącym zaufaniu kierowców do ośmiobiegowej, automatycznej przekładni Hi-Matic, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę jej trwałość i precyzję działania.

 

Manual czy automat?

 

W kwestii dopuszczalnej masy całkowitej, zwycięzcą jest klasyczny wariant 35S, czyli model o DMC do 3,5 tony. W 2022 roku stanowił on 56% wszystkich sprzedawanych pojazdów Daily, co przekłada się na 2810 sztuk. 24% klientów wybrało wersję 50C na podwójnych kołach tylnej osi (675 szt.), a 14% wybrało najcięższy model C70. W tej kategorii można zauważyć ciekawe trendy: coraz więcej klientów wybiera pojazdy o DMC do 3,5 tony lub te najcięższe o DMC 7,2 tony z ładownością powyżej 5,3 tony, zamiast tych o średniej wielkości.

 

Jakie DMC?

 

Kolorystycznie dominuje biały (white IC 194), wybrany przez 62% klientów. Drugim najpopularniejszym kolorem jest ciemnoszary, zwany u nas Grigio Minerale. W ostatnim roku żółty kolor (ginestra yellow) wyprzedził czerwony, znajdując nabywców w 5% przypadków. Zazwyczaj były to podwozia przeznaczone dla pomocy drogowej.

 

jaki kolor Daily?

 

W kwestii zabudowy, rokrocznie obserwujemy spore zmiany, prawdopodobnie związane z wahaniami koniunktury rynkowej. W 2020 roku liderem były furgony (19% sprzedaży), tuż za nimi plandeki (18%) i izotermy (17%). W 2021 roku skrzynie plandekowe wybierało 26% klientów, furgony 17%, a podwozia bez zabudowy 13%. W 2022 roku liderem ponownie stały się furgony z udziałem 20% sprzedaży. Na drugim miejscu znalazły się „gołe” podwozia bez zabudowy (16 udziałów), a na trzecim zabudowy międzynarodowe (15%).

 

jaka zabudowa?

 

Jeśli chodzi o rozstaw osi, czyli długość pojazdu, nasi klienci od wielu lat preferują dłuższe modele. Najbardziej pożądany jest Daily z rozstawem osi 4100 mm, który stanowi 55% wszystkich sprzedanych pojazdów. Drugie miejsce zajmuje Daily o rozstawie osi 4750 mm z 17% udziałem w sprzedaży, a trzecie miejsce przypadło najdłuższej oferowanej wersji o rozstawie osi 5100 mm (8% udziału).

Jak więc wygląda typowy Daily wybierany przez przeciętnego Kowalskiego? Bazując na powyższych danych, możemy stwierdzić, że to IVECO Daily o DMC do 3,5 tony, z automatyczną skrzynią biegów, w kolorze białym, w wersji furgon z rozstawem osi 4100 mm.

 

 

 

 

 

 

 

Program pomocy drogowej 24/7.
Podany numer telefonu łączy z Centrum Obsługi Klientów w przypadku nieoczekiwanych awarii pojazdów.
48 662 042 200
formularz kontaktowy