Zmiany w zasadach rozliczania czasu pracy kierowców

Strona główna / Aktualności / Zmiany w zasadach rozliczania czasu pracy kierowców
Zmiany w zasadach rozliczania czasu pracy kierowców

Z dniem 20 sierpnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące czasu pracy kierowców związane z Pakietem Mobilności. Co wnoszą nowego?

Z dniem 20 sierpnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące czasu pracy kierowców związane z Pakietem Mobilności. Co wnoszą nowego?

– Możliwość wydłużenia tygodniowego bądź dziennego czasu jazdy o 1 godzinę, jeśli kierowca wraca do bazy lub domu na odpoczynek tygodniowy, bądź o 2 godziny, jeśli kierowca wraca do bazy lub domu na odpoczynek tygodniowy regularny. Czas ten może być zrekompensowany poprzez dopisanie odpoczynku dobowego lub tygodniowego w ciągu 3 tygodni. Jadąc w podwójnej obsadzie, możliwe jest przekroczenie doby kierowcy, ale nie można przekroczyć jazdy ciągłej – co 4,5 godziny trzeba zrobić co najmniej 45-minutową przerwę.

– Możliwość wykonania dwóch odpoczynków tygodniowych skróconych 24 h pod rząd. Jest to możliwe pod warunkiem, że każda z tych 24 h odbywa się za granicą bądź w następny weekend wracasz do kraju. Rekompensata odbywa się wówczas w sposób następujący: odpoczynek dobowy 9/11 + rekompensata z pierwszej 24 h + rekompensata z drugiej 24 h + odpoczynek tygodniowy regularny 45 h.

– Konieczność powrotu do bazy firmy bądź domu co najmniej raz na 4 tygodnie! Po powrocie odpoczynek musi trwać co najmniej 45 godzin.

– Brak możliwości wykonywania 45-godzinnego odpoczynku w pojeździe!

– W przypadku przepraw promowych, kierowca musi mieć do dyspozycji kabinę sypialną, koję bądź kuszetkę. W takich warunkach istnieje możliwość podzielenia odpoczynku dobowego regularnego oraz tygodniowego skróconego, pod warunkiem, że podróż trwa minimum 8 godzin.

– W przypadku jazdy w podwójnej obsadzie, dyspozycja uznawana jest za przerwę 45-minutową tylko wówczas, gdy drugi kierowca nie pomaga kierowcy prowadzącemu pojazd.

– Kierowcy, którzy stosują tachograf analogowy (tzw. tarczki), obok miejscowości rozpoczęcia i zakończenia jazdy muszą dopisywać także kod kraju oraz daty i godziny przekraczania granic.

Niebawem więcej informacji oraz porad dotyczących zmian, jakie wprowadza Pakiet Mobilności.

Program pomocy drogowej 24/7.
Podany numer telefonu łączy z Centrum Obsługi Klientów w przypadku nieoczekiwanych awarii pojazdów.